داستان‌های «مثنوی معنوی» تجربه‌های شخصی مولانا است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نادر کریمیان سردشتی امروز (دوشنبه، ۲۹ آذر) در همایش بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی با عنوان از بلخ تا قونیه، گفت: محققان و تذکره نویسان بسیاری به فراخور، درباره مولانا آثاری را نگاشته‌اند، من هم کتابی با همین عنوان همایش  از بلخ تا قونیه درباره شخص مولونا به صورت مفصل سامان‌دهی کردم که به زودی منتشر می‌شود. در این کتاب زندگی مولانا بر اساس حضور جغرافیایی او از زادگاه تا شهرهایی که سفر کرده و زندگی کرده تا شهری که در آن فوت شده، توضیح داده شده است.

مولانا اساسا زاده یک جغرافیا است

عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری خاطر نشان کرد: مولانا زاده یک جغرافیا و یک دوره تاریخی ویژه است. این جغرافیا است که شخصیت ایشان را سامان و شکل داده است؛ همه داستان‌های مثنوی تجربه‌های شخصی مولانا است که در سیر زندگی با آنها مواجه بوده و به آنها دچار شده  است.

کریمیان به مسیر سفر و سکونت های مولانا در شهرهای مختلف اشاره کرد و گفت: او در سال ۶۴۲ ه.ق با شمس تبریزی ملاقات می‌کند و از این زمان یک دوره جدیدی از شخصیت مولانا شکل می‌گیرد؛ تا آن زمان شخصیت وی ذیل شخصیت سلطان‌العلما (بهاء ولد و پدر مولانا) به عنوان فقیه و عالم اهل سیر و سلوک بود، اما بعد از آن ملاقات شخصیت مولانا دگرگون می‌شود و تا سال ۶۴۶ (یا ۶۴۵) هجری که به روایتی می‌گویند «شمس ناپدیدیا مقتول می‌شود»، مراودات مستمر بین این دو وجود دارد. پس از آن دوران فراق آغاز می‌شود که کلیات شمس و مثنوی معنوی (۶۵۹ هجری قمری) تا دفتر ششم تالیف می‌شود که شاید اگر مولانا زنده بود به دفاتر هفتم، هشتم و نهم هم می‌رسید.

وی تاکید کرد: کتاب از بلخ تا قونیه درباره افکار و عقاید و اندیشه‌های مولانا نیست، بلکه در این مورد است که مولوی در جغرافیا و تاریخ خود چه چیزهایی می‌بیند و از چه چیزهایی تاثیر می‌گیرد و همه داستان‌های مثنوی تجربیات و دیده‌ها و شنیده‌های شخص مولاناست که در قالب نظم ارائه کرده است.

رویدادهای مشاهیر تا پایان سال ۱۴۰۰

کریمیان سردشتی با تشکر از  اساتید، محققان و سفارتخانه‌هایی که به برگزاری مراسم بزرگداشت مولانا کمک کردند، گفت: شنبه هفته بعد (۴ دی ۱۴۰۰) بزرگداشت استاد شاعران ابوعبدالله رودکی در تالار وحدت تهران، دوم اسفند همایش میراث زبانی و ۲۱ اسفند هم بزرگداشت نظامی گنجوی برگزار می‌شود.

در پایان این همایش از محققان و پژوهشگران و مولوی‌شناسان همچنین شخصیت‌ها و نمایندگی‌های سیاسی و فرهنگی ایران، افغانستان، تاجیکستان و پاکستان و موسسه فرهنگی اکو که در برگزاری این رویداد فرهنگی ادبی همکاری و مشارکت کردند، با اهدای لوح قدردانی شد.

همچنین حاضران در این همایش از نمایشگاه جهان فارسی؛ با بررسی کتیبه‌های فارسی جهان که توسط مرتضی رضوان‌فر و پژوهشکده زبان‌شناسی، کتب و متون پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری دایر شده بود، بازدید کردند.

داستان‌های «مثنوی معنوی» تجربه‌های شخصی مولانا است