«ریچارد راجرز»، معمار بنای «پمپیدو» درگذشت

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه، ریچارد راجرز، معمار سرشناس انگلیسی، که ساخت بناهای معروفی چون گنبد هزاره لندن و مرکز پمپیدوی پاریس را در کارنامه داشت، شنبه شب (۲۷ آذر ۱۴۰۰) در سن ۸۸ سالگی از دنیا رفت.

این معمار ایتالیایی تبار برای طراحی‌های منحصربه‌فرد و حرفه‌ای خود چند جایزه از جمله جایزه معماری پریتزکر ۲۰۰۷ را دریافت کرده بود. وی همچنین یکی از پیشگامان جنبش معماری های-تک (فناوری پیشرفته) بود که در سازه‌های آن معمولا از مصالح صنعتی چون شیشه و فولاد استفاده می‌شود.

ریچارد راجرز در سال ۱۹۳۳ در فلورانس ایتالیا متولد شد؛ پدرش پزشک بود و مادرش شاگرد سابق نویسنده معروف ایرلندی، جیمز جویس. این خانواده در سال ۱۹۳۸ از حکومت دیکتاتوری ایتالیا به انگلیس فرار کردند و در این کشور ساکن شدند.

راجرز با وجود تمام مشکلات و سختی‌های موجود در مسیر، در سال ۱۹۶۲ تحصیلات خود در رشته معماری را در دانشگاه ییل آمریکا به پایان رساند. وی یکی از معماران مرکز پمپیدوی پاریس بود. ساختمان هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو در دهه هفتاد میلادی طبق طرحی از رنزو پیانو و راجرز ساخته شد. براساس این طراحی منحصربه‌فرد، بسیاری از اجزای ساختمان از تمام لوله‌کشی‌ها و کانال‌های تهویه ‌هوا و سیم‌کشی برق گرفته تا تیرها و ستون‌های سازه همگی روی نما و در معرض دید قرار گرفته‌اند.

از دیگر طراحی‌های مشهور راجرز می‌توان به ساختمان دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ، مرکز تجارت جهانی سه در نیویورک و پایانه‌های فرودگاه بین‌المللی مادرید اشاره کرد.

«ریچارد راجرز»، معمار بنای «پمپیدو» درگذشت