آلودگی هوا سبب اختلالات تکاملی در جنین و کودکان می شود

خبرگزاری ایرنا :

دکتر ثمیله نوربخش روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس آخرین یافته های علم پزشکی در کشورهای توسعه یافته اگر سرب موجود در هوا بیش از پنج میکرو باشد از حد مجاز عبور کرده و تاثیر مستقیم بر جنین در رحم مادران باردار گذاشته و کودکان آنان را در سالهای بعد از تولد ممکن است دچار بیماری هایی از قبیل کاهش ضریب هوشی، پرخاشگری، تشنج، بی قراری، عدم تمرکز و برخی دیگر از بیماری ها کند.

وی با تاکید بر اینکه زنان باردار به هیچ عنوان نباید در معرض آلودگی هوای کنترل نشده قرار بگیرند، اظهار داشت: سرب به عنوان یکی از عناصر مهم در آلودگی هوا که دارای سم خطرناکی نیز هست تاثیر مستقیم بر جنین مادران باردار گذاشته و آثار جبران ناپذیری از خود بجای خواهد گذاشت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه آلودگی هوا پس تولد نیز ممکن است در رفتارهای فردی آثار سویی از خود بجای گذارد، گفت: سرب و دیگر سموم موجود در هوای آلوده همچنین سبب آسیب جدی به دستگاه تنفسی به خصوص در کودکان شده و با تحریک سیستم تنفسی (آنتی ژنها) فرد را دچار بیماری کند.

آلودگی هوا سبب اختلالات تکاملی در جنین و کودکان می شود

آلودگی هوا می تواند علائمی شبیه آسم ایجاد کند

فوق تخصص بیماری های عفونی و ریه کودکان با اشاره به اینکه ممکن است آلودگی هوا در برخی شرایط علائمی شبیه آسم در افراد ایجاد کند، ادامه داد: این آلودگی همچنین احتمال دارد ریسک بد خیمی را بالا برده (سلول های سرطانی) و علاوه بر فعال شدن این سلول ها آسیب جدی به دستگاه تنفسی وارد کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه عوامل محیطی نقش بسزایی در فعال شدن سلول های سرطانی دارند، گفت: براساس یافته های متخصصان و پژوهشگران آمریکا سطح سرب بیش از میزان استاندارد در هوا می تواند سبب برخی مشکلات مغزی، آثار روحی و روانی، بزهکاری، عقب ماندگی ذهنی در انسان گردد که این مهم ریشه در دوران جنینی دارد.

به گفته وی، سازمان جهانی بهداشت میزان سرب موجود در آلودگی هوای کشورهای مختلف را معیاری برای میزان آلودگی هوا عنوان می کنند.

آلودگی هوا سبب اختلالات تکاملی در جنین و کودکان می شود