پایان‌نامه‌های دفاع‌مقدسی حمایت می‌شود/ ساخت ۳۰فیلم کوتاه

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، به مناسبت ۱۶ آذرماه مصادف با روز دانشجو، نخستین نشست هم‌افزایی و تعامل سینمای انقلاب و دانشگاه با حضور سید محمد نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و جمعی از هنرمندان، مدیران و دانشجویان سینما در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد.

نخستین نشست هم‌افزایی و تعامل سینمای انقلاب و دانشگاه هم‌زمان با روز دانشجو در باغ‌موزه انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد. در این نشست که با حضور سید محمد نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، سید محمد حسینی مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، حبیب ایل‌بیگی معاون اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی به همراه جمعی از تهیه‌کنندگان سینما، روسای دانشگاه‌های هنر، اساتید و هنرمندان و فیلمسازان برپا شد به مسائل و دغدغه‌های مختلف این حوزه پرداخته شد.

حرکت نوین برای بازنگری سینمای دفاع مقدس

در ابتدای این مراسم محمود گبرلو مجری و کارشناس برنامه ضمن ابراز خرسندی از برپایی چنین جلسات هم‌افزایی و تعامل با دانشگاهیان و با اشاره به سابقه چهل‌ساله سینمای انقلاب اسلامی گفت: فرمایشات رهبر کبیر انقلاب در روزهای آغازین و در بهشت‌زهرا در خصوص عدم مخالفت با سینما و مظهر تمدن بودن آن، راهگشایی شد برای بسیاری از علاقه‌مندان سینما که بتوانند با اندیشه‌های انقلاب اسلامی خود را تطبیق دهند و بعد از فرمایشات امام راحل، رهبر معظم انقلاب نیز سینما را قدرت برتر دانسته که هم واقعیت و هم حقیقت را بر پرده سینما نشان می‌دهد و طبیعتاً در این چهل سال علاقه‌مندان به اندیشه انقلاب اسلامی توانستند تحولات نوینی را در سینمای ایران ایجاد کنند.

فرصت و ظرفیت کشف استعدادهای جوان

در ادامه نشست سید محمد یاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح ضمن خیرمقدم به حضار با اشاره به انتظارات و توقعات از انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیز بیان کرد: انجمن می‌تواند با ایجاد یک فضای تعامل در بستر سینما حلقه مفقوده حکمرانی فرهنگی باشد و همانند نخ تسبیحی جریان حاکمیت، جریان فرهنگ و هنر و جریان علمی و دانشگاهی عمل کند لذا به نظر می‌رسد اگر تعامل بین این جریانات شکل نگیرد ما به اهداف مدنظر نخواهیم رسید و مشخصاً از انجمن انتظار می‌رود در ایجاد این ارتباط و تعامل و هم‌افزایی بین جریانات اهتمام بورزد. البته یکی از راه‌هایی که به نظر می‌رسد قابل انجام و عملیاتی شدن است واگذاری بخشی از مأموریت‌ها به جریان دانشجویی است و طبیعتاً انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در برنامه ۵ ساله آینده تولیداتی را پیش‌بینی کرده است که این تولیدات با مدد گرفتن از جریان دانشجویی رقم خواهد خورد و قطعاً به آثار فاخری نیز خواهد رسید.

رییس بنیاد فرهنگی روایت فتح همچنین در خصوص برپایی رویدادهای دانشجویی پیش‌بینی‌شده در برنامه‌های پیش روی انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیز اشاره کرد و گفت: برگزاری رویدادهای دانشجوی به‌صورت بسیار جدی برای شناسایی و کشف استعدادها و کمک کردن برای ورز پیدا کردن و پرداختن به استعدادهای جوان یکی از فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی است که در اختیار انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس قرارگرفته است.

تشکیل کارگروه مشترک با بنیاد فرهنگی روایت فتح

محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در ادامه ضمن اشاره به آمادگی برای حمایت و پشتیبانی از آثار سینمایی دفاع مقدس و تشکیل کارگروه مشترک در این زمینه عنوان کرد: در ارتباط با موضوعات مرتبط با حوزه سینمای دفاع مقدس جلسات بسیاری را با متولیان این حوزه برقرار کردیم که بحث عمده این آثار مربوط به مسائل مالی و بودجه است. ما هنرمند متعهد و سوژه‌های سینمایی کم نداریم اما موضوع اصلی مباحث بودجه و پشتیبانی است و من باافتخار اعلام می‌کنم مجلس هرگونه همراهی و کمکی بتواند در این زمینه انجام خواهد داد.

از فعالیت‌ها استقبال می‌کنیم

در ادامه علی‌رضا گلپایگانی رییس دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر به‌عنوان اولین سخنران مراسم نیز با به فال نیک گرفتن آغاز چنین جلسات و نشست‌هایی گفت: بحث حمایتی و حاکمیتی در این حوزه باید وجود داشته باشد و هرگونه یارانه که برای دانشگاه و علوم علمی پرداخت شود آن را تائید کرده و ارزشمند می‌دانم، ما برای هرکدام از این فعالیت‌ها ارزش قائل هستیم و استقبال می‌کنیم.

از ارتباط و تعامل است که اعتمادسازی شکل می‌گیرد

پایان‌نامه‌های دفاع‌مقدسی حمایت می‌شود/ ساخت ۳۰فیلم کوتاه

محمدعلی خبری رئیس دانشکده هنر و معماری نیز در این نشست ضمن اشاره به مقوله اعتمادسازی به‌عنوان یکی از الزامات مشارکت و همکاری با دانشگاه مطرح کرد: یکی از مشکلاتی که ما در حوزه هنر داریم در کنار عدم مشارکت هنرمندان و دانشگاهیان مباحث و مسائل زیربنایی و پیش‌نیازی است که هرگز برسی نمی‌شود، با ارتباط و تعامل، اعتمادسازی به وجود می‌آید و زمانی که اعتمادسازی به وجود بیایید مشارکت را به همراه خود می‌آورد، بنده با تشکیل کارگروه سینمای انقلاب و دانشگاه بسیار خوشحال شدم اما پیش از آن و خواهشی که از دوستان دارم این است که اهداف ارتباط با دانشکده را بیان و روشن کنند، آن‌هم با دانشجو و نسلی که دچار گسست شده است. ما متأسفانه هم‌اکنون چهار نسلی داریم که بینشان گسستی به وجود آمده، دانشجوی دهه هفتاد با دانشجوی اکنون بسیار متفاوت است.

آمادگی مشارکت در برپایی هرگونه سمپوزیوم علمی را داریم

رامتین شهبازی استاد دانشگاه و معاون هنر دانشگاه سوره نیز در این نشست ضمن تشریح فعالیت‌ها و اقدامات کارآفرینی در دانشگاه سوره گفت: ما در دانشگاه حرکت‌هایی را آغاز کردیم و خیلی منتظر حمایت‌ها نماندیم چون این حمایت‌ها به‌قدری دیر انجام می‌شود که اساساً زمان‌ها از دست می‌روند، دانشگاه‌های نسل جدید و کارآفرین دانشگاه‌هایی هستند که حوزه نظر را به حوزه عمل باید نزدیک کنند که اگر این اتفاقات نیفتد ما همچنان در دانشگاه‌های کلاسیک باقی خواهیم ماند، دانشگاه‌های کارآفرین در رشته‌های مثل سینما که گران است نیاز به سرمایه‌گذاری دارد، اکنون برای یک دانشجوی تولید فیلم پایان‌نامه بسیار گران تمام می‌شود حال تصور کنید دانشجوی مقطع کارشناسی می‌بایست برای یک دوره تحصیلی چهار فیلم کوتاه بسازد.

حوزه فرهنگ، حوزه گفتگو محور است

منوچهر شهسواری مدیرعامل خانه سینما دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به معیوب بودن چرخه روابط موجود در سینما و دانشگاه توضیح داد: حلقه مفقوده که در ابتدای جلسه بدان اشاره شد بدون داشتن یک دیدگاه کلان تقریباً امکان‌ناپذیر است، ما اگر از یک ذهنیت سخن می‌گوییم باید زاویه دید ذهنیت را هم توضیح دهیم، تقلیل مباحث نظری به امور اجرایی تقریباً سنت جاری و ساری ماست زیرا فکر می‌کنیم حوزه نظر حوزه بیهوده است، به همین دلیل است که مجموع روابط ما چه از سوی حاکمیت با دانشگاه چه صنعت با دانشگاه و چه از دانشگاه با بقیه یک چرخه معیوب است، اولین پرسش این است با کدام نیت و کدام زاویه دید قرار است سخن بگوییم.

این تهیه‌کننده سینما و تلویزیون همچنین ادامه داد: در جهان بی‌مرز کنونی تنها فرهنگ و کالاهای فرهنگی هستند که می‌توانند هویت ملی، اعتقادی و سرزمینی ما را نمایندگی کنند؛ هیچ چیزی به‌اندازه حوزه فرهنگ به هویت و اقتدار ملی نمی‌تواند کمک کند. حوزه فرهنگ حوزه گفتگو محور است و نه حوزه مصاحبه.

باید ایرانی بودنمان را به رخ دنیا بکشیم

در پایان این نشست نیز سیدمحمد حسینی مدیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و مدیر گروه فیلم سریال روایت فتح ضمن تقدیر و تشکر از مدعوین و اساتید حاضر در جلسه گفت: ما در انجمن از تمامی پایان‌نامه‌ها و رسائل دکتری که ناظر بر مسائل سینمای دفاع مقدس باشد حمایت می‌کنیم و بسته‌های تشویقی در نظر می‌گیریم، در حوزه فیلم‌های کوتاه دوره کارشناسی نیز از ره‌آورد این جلسه حمایت از سی فیلم کوتاه را متعهد می‌شویم، در حوزه تولید سینمای دفاع مقدس ما قطعاً به‌عنوان متولی این امر خادم هنرمندان سینما هستیم البته که انشاالله در سال‌های آینده شاهد گشایش‌هایی در زمینه تولید و حمایت فیلم‌ها خواهیم بود.

این مدیر سینمایی و فرهنگی نیز با اشاره به تولیدات با موضوع محور مقاومت نیز عنوان کرد: در محور سینمای مقاومت هم معتقدم به‌شدت درآمدزا است و اگر ما به پلتفرم‌های خارجی و به سبد فروش بین‌المللی فکر کنیم یکی از مهم‌ترین راهکارهایمان همان کاری است که دنیا در حال انجام آن است، این برای ما خوب نیست که به‌عنوان مهم‌ترین کشور محور مقاومت باشیم اما کشورهایی مثل چین و هند با محوریت داعش و سوریه فیلم بسازد. من سخنانم را ختم کنم به این گفته شهید آوینی که فرمودند «مردم جهان فرد را می‌ستایند چون به‌شدت آمریکایی ست و کوروساوا را می‌ستایند چون به‌شدت ژاپنی است» به نظرم زمان آن فرارسیده که به‌شدت ایرانی بودنمان را به رخ دنیا بکشیم.

در این نشست همچنین محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، جمال ساداتیان تهیه‌کننده سینما، ناصر شفق مدیرعامل اسبق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، حبیب ایل‌بیگی معاون اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، محمد رحمتی معاون توسعه و مطالعات سازمان سینمایی، حسن وارسته کارگردان سینما، محمدعلی صفور مدیر گروه سینما و انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس، ضیا هاشمی تهیه‌کننده سینما نیز به ارائه نظرات خود درباره سینمای دفاع مقدس و دانشگاه پرداختند.

پایان‌نامه‌های دفاع‌مقدسی حمایت می‌شود/ ساخت ۳۰فیلم کوتاه