مراسم تشییع پیکر ۱۵۰ شهید گمنام دفاع مقدس در تهران برگزار شد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، پیکر پاک و مطهر ۲۵۰ شهید گمنام دوران دفاع مقدس در ۲۴ شهر کشور تشییع شد.

در تهران نیز ساعت ۸ صبح مراسم تشییع پیکر ۱۵۰ شهید گمنام از مقابل دانشگاه تهران آغاز شد.

برخی از این شهدا در عملیات‌های کربلای ۵، کربلای ۸ و تک دشمن بعثی در سال ۱۳۶۷، تعداد دیگری از آنها مربوط به عملیات‌های والفجر یک، والفجر مقدماتی در منطقه عملیاتی فکه، برخی دیگر مربوط به عملیات والفجر ۹ در سلیمانیه عراق، برخی دیگر مربوط به عملیات کربلای ۶ در منطقه عملیاتی سومار، بخشی دیگر از آنها مربوط به عملیات بدر در منطقه عملیاتی شرق دجله و برخی دیگر نیز از عملیات رمضان در منطقه شرق بصره به جا مانده‌اند که تفحص شده و طی این روزها توسط مردم تشییع و تدفین می‌شوند.

مراسم تشییع شهدا در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، قم، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان، مازندران، استان مرکزی و هرمزگان برگزار می‌شود.

محمدباقر قالیباف در مراسم تشییع ۱۵۰ شهید گمنام در تهران گفت: همه رزمندگان، جانبازان و آزادگان یادشان است که باور همه ما و شهدای دوران دفاع مقدس این بود، هر وقت آتش دشمن سنگین می‌شد، عرصه بر همه تنگ می‌شد و راهی پیش روی نبود همه به عشق حضرت زهرا (س) مقاومت می‌کردند و از موانع عبور می‌کردند و پناه همه رزمندگان حضرت زهرا (س) بود.

وی افزود: امروز جمع شده‌ایم که گواهی دهیم همه تاریخ حریت و آزادگی که این شهدای عزیز ما هستند، شمع وجود این محفل و این کشور هستند.

رئیس مجلس تصریح کرد: امروز این شهدای عزیز و این شهدایی که نماد شهدای تاریخ اسلام و تاریخ مبارزه این سرزمین عزیز ایران ما هستند، در بستر انقلاب اسلامی، لاله‌هایی بر پیشانی عزت و افتخار ایران عزیز ما هستند، و ما باید قدر دانسته و بدانیم شهدای عزیز ما پیام‌آور کربلای ایران ما هستند.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه امروز در این مکان مقدس و در جمع این شهدای عزیز می‌گویم که امروز یک بزنگاه مهم و یک عبرتگاه بی‌نظیر برای ما مسئولانی است که در مسند قدرت و مسئولیت هستیم، اظهار کرد: ما باید بدانیم که این شهدای عزیز و گرانقدر ما از همه جان، آبرو و خون خود گذشته، دنیا را پس زدند و جان خود را در کف دست گرفتند و در میدان حاضر شدند و برای اسلام و انقلاب و ایران عزیزمان جان خود را دادند و تقدیم کردند.

وی ادامه داد: امروز ما هستیم که باید برای این ملت عزیز، ملتی که هر زمان که انقلاب، نظام و ایران عزیز به حضور آن‌ها در هر عرصه‌ای نیاز داشت، به میدان آمده و ایستادند، وظیفه داریم تلاش کنیم مسیر، معبر و راهی را که شهدا و شهید سلیمانی عزیز ما و امام (ره) با منطق خداباوری و مردم‌باوری ایجاد کردند، طی کنیم؛ امروز این پرچم و مسئولیت به دوش ما است.

به گزارش مهر، مراسم زیارت این شهدا سه شنبه ۱۵ دی از نماز ظهر تا نماز مغرب و عشا در ستاد معراج شهدای تهران برگزار شد. برنامه شب وداع با این شهدا هم چهارشنبه شب ۱۶ دی در مصلای تهران انجام شد.

https://dailybulletin.ir/06/01/2022/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%aa%d8%b4%db%8c%db%8c%d8%b9-%d9%be%db%8c%da%a9%d8%b1-%db%b1%db%b5%db%b0-%d8%b4%d9%87%db%8c%d8%af-%da%af%d9%85%d9%86%d8%a7%d9%85-%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b9-%d9%85-2/