حذف ردیف‌های زائد لایحه بودجه، گام بلند دولت در راستای ایجاد شفافیت

خبرگزاری ایرنا :

علیرضا شهبازی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به نقاط قوت بودجه ۱۴۰۱ گفت : پیش‌بینی رشد ۸ درصدی و تلاش برای عدم کسری بودجه، ثبات اقتصادی را در بودجه ۱۴۰۱ در پی خواهد داشت که این امر نقطه قوت بودجه ۱۴۰۱ است .

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:نمایندگان مجلس نیز پیشنهاداتی برای اصلاح بودجه دارند که این پیشنهادات با هماهنگی دولت و سازمان برنامه و بودجه اعمال خواهد شد ، تا بودجه ۱۴۰۱  موجب ایجاد اشتغال و رونق تولید در کشور شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه درآمدها و هزینه‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ واقعی دیده شده است، اظهار داشت: فروش نفت و قیمت نفت در بودجه ۱۴۰۱ واقعی دیده شده است، دولت قیمت نفت را بشکه‌ای ۶۰ دلار و میزان فروش آن را روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه پیش‌بینی کرده است که به واقعیت میزان استخراج و فروش نفت در شرایط تحریمی نزدیک است.

شهبازی تصریح کرد: میزان درآمد حاصل از وصول مالیات و فروش اموال و املاک و دارایی‌های دولتی نیز در لایحه بودجه ۱۴۰۱ واقعی دیده شده بنابراین درآمدهای دولت در این بخش محقق خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و وبودجه مجلس گفت:  صرفه جویی در هزینه‌ها در لایحه بودجه بسیار قابل توجه و شفاف است و دولت سیزدهم نسبت به دولت‌های گذشته در این زمینه اهتمام بیشتری دارد.

معاون سابق دیوان محاسبات کل کشور با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گامی بلند برای شفافیت اقتصادی برداشته است، گفت:  لوایح بودجه همیشه دارای ۱۰ هزار ردیف بودند اما در بودجه ۱۴۰۱ ردیف‌های بودجه‌ای کاهش یافته و مسئولیت هزینه‌کرد بودجه به سازمان‌ها وزارتخانه‌ها واگذار شده که این اقدام در راستای اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی و ایجاد شفافیت است و موجب افزایش شفافیت بودجه در سال ۱۴۰۱ خواهد شد.

شهبازی با تاکید بر اینکه قانون اصلاح ساختار بودجه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ رعایت شده است، اظهار داشت: دولت گام‌های خوبی برای حرکت در مسیر اصلاح ساختارهای اقتصادی و بودجه‌ای در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برداشته است.

وی تشکیل صندوق توسعه در استان‌ها را اقدامی مهم برای رشد تولید و توسعه متوازن ارزیابی کرد و گفت: تشکیل این صندوق ها مزیت و فرصتی بزرگ برای بودجه ۱۴۰۱ است.

حذف ردیف‌های زائد لایحه بودجه، گام بلند دولت در راستای ایجاد شفافیت