سنگ‌اندازی غربگراها در روابط ایران با شرق/ سفر رئیسی به روسیه برای خنثی‌سازی تحریم‌هاست

خبرگزاری ایرنا :

«جواد کریمی قدوسی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره سفر رییس جمهور به روسیه که قرار است در روزهای آینده انجام شود، گفت: بعد از انتخاب آیت الله رییسی به ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای پوتین نخستین رییس جمهور در سطح دنیا بود که انتخاب ایشان را با پیام شفاهی، کتبی و تلفنی تبریک گفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در یک دهه اخیر، روابط روسیه با جمهوری اسلامی ایران بسیار عمیق تر شده است، گفت: تحولات فدراسیون روسیه و تحولاتی که در جمهوری اسلامی با انقلاب اسلامی به وجود آمد، دست به دست هم دادند تا روابط این دو کشور و ملت همسایه روزبه‌روز عمیق تر شود.

نماینده مردم مشهد و کلات افزود: البته جریانی در داخل کشور که غربگرا و هدایت یافته است، با گسترش روابط ایران با روسیه و شرق  همیشه مخالفت کرده و در مسیر آن سنگ اندازی می‌کند که دلیل آن هم نگاهی است این جریان به غرب دارد. بهانه آنها هم مسائل دوران‌های گذشته‌ای است که تزارها و بلشویک‌ها در منطقه قفقاز شکل دادند و مدعی بودند که روس‌ها قابل اعتماد نیستند و بیش از این حرفی برای گفتن ندارند.

جریان غربگرا در یک دهه گذشته سعی کرده روابط ایران و روسیه توسعه پیدا نکند

کریمی قدوسی با بیان اینکه جریان غربگرا در یک دهه گذشته سعی کرده روابط ایران و روسیه توسعه پیدا نکند، عنوان کرد: حتی وزیر خارجه و رییس جمهور دولت یازدهم و دوازدهم هم به دنبال توسعه روابط با غرب بودند و برخوردهای بسیار سردی با چین و روسیه و کشورهای همسایه داشتند و با سیاستی که در پیش گرفتند، عملاً نه از غرب و نه از شرق دستاوردی کسب نکردند.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم توازن را در سیاست خارجی دنبال می‌کند، افزود: در عین حال که روابط با کشورهای همسایه به خصوص دو بلوک قدرت یعنی چین و روسیه در دست اقدام است،‌نباید هست و نیست خود را به این روابط گره بزنیم و توازن در سیاست خارجی، مورد تاکید دولت آیت الله رییسی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: سفرآیت الله رئیسی بنابر دعوت آقای پوتین و در شرایط بسیار خوبی صورت می‌گیرد. چرا که دو طرف درهمکاری‌های بین المللی و منطقه‌ای و بخش‌های امنیتی، دفاعی، نظامی، اقتصادی و سیاسی بهره خوبی از یکدیگر برده‌اند و چشم انداز خوبی در توسعه روابط دو کشور دیده می‌شود.

راهبرد دولت سیزدهم، خنثی سازی تحریم‌ها است

نماینده مردم مشهد و کلات با بیان اینکه راهبرد دولت سیزدهم، خنثی سازی تحریم‌ها است، افزود: هدف و راهبرد دولت‌های پیشین دور زدن تحریم‌ها و لغو تحریم‌ها بود ولی راهبرد دولت سیزدهم خنثی‌سازی تحریم‌هاست که با ارتباطات خوبی که با کشورهای همسایه در حال انجام است، این موضوع در حال محقق شدن است.

کریمی قدوسی ادامه داد: دولت سیزدهم به ویژه در بخش روابط خارجی درحدود چهار ماه استقرار خود، توانست گام‌های مهمی برداشته و بسیاری از مشکلات را رفع کند و این نشان می‌دهد که در چند سال آینده دورنمای روشن و شفافی را در زمینه روابط خارجی مشاهده خواهیم کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اثرگذاری سفر رییس جمهور به مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: سفر رییس جمهور به نحوی نماد خنثی‌سازی تحریم‌ها است و طرف غربی هم متوجه شده که جمهوری اسلامی تحریم‌ها را خنثی کرده است. از طرفی غربی‌ها معتقدند اگر جمهوری اسلامی با ما به توافق نرسند، برجام می‌میرد.

https://boldder.ir/17/01/2022/%d8%b3%d9%86%da%af%e2%80%8c%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%ba%d8%b1%d8%a8%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%a7%d8%a8%d8%b7-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7/