برای حل مشکل سربازی ایرانیان خارج از کشور رایزنی می‌کنیم

خبرگزاری ایرنا :

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷ تا ۸ میلیون ایرانی در خارج از کشور اقامت دارند،  افزود: هر ایرانی در هر جای جهان باشد، پاره تن ماست و ما به عنوان نمایندگان مردم در خانه ملت، نماینده این عزیزان هم هستیم.

رئیس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس با موفق ارزیابی کردن فعالیت این فراکسیون اظهار داشت: در طول مدت فعالیت این فراکسیون تلاش کردیم دفاع از حقوق هموطنان مقیم خارج کشور به گفتمانی غالب تبدیل شود.

حجت الاسلام والمسلمین سلیمی افزود: امروز دولت، دستگاه قضا، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات و بسیاری از دستگاه ها به صورت فعال پیگیر مسائل ایرانیان خارج از کشور هستند. ما ارتباطات تنگاتنگ و گفت و گوهای رودررو با اقشار مختلف ایرانیان خارج از کشور، از دانش آموز و دانشجو تا نخبگان و فعالان اقتصادی و حتی کسانی داریم که برای تفرج و تفنن از کشور رفته اند.

وظیفه داریم نگذاریم عشق به ایران در دل هموطنان خارج کشور بمیرد 

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: ایرانیان خارج از کشور علاقه جدی و عجیبی به ایران دارند و واقعاً کشورشان را دوست دارند و وظیفه انسانی و اخلاقی ما ایجاب می کند نگذاریم این عشق و علاقه در آنها بمیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سلیمی با بیان اینکه معمولاً ایرانیانی که مهاجرت کرده اند، از قشر نخبه بوده اند و معمولاً هم ثروتمند هستند، گفت: کسی که ایران را دوست دارد و ثروت هم دارد و در طبقه نخبگانی هم تعریف می شود، نباید ظرفیت او را نادیده گرفت.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی «حفظ هویت ملی» را یکی از دغدغه های ایرانیان مقیم خارج کشور عنوان کرد و گفت: ایرانیانی که ۴۰ یا ۵۰ سال در خارج از کشور بوده اند، نگران هستند که مبادا پیوند فرزندانشان با سرزمین آبا و اجدادی شان قطع شود.

نتوانستیم پل ارتباطی خوبی با ایرانیان خارج کشور برقرار کنیم

رییس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس در بخش دیگری از این گفت و گو با تأکید بر لزوم گسترش صنعت توریسم در کشور گفت: ایرانیان مقیم خارج کشور محور توسعه صنعت توریسم هستند که می‌توانند با تردد مستمر به کشور، رونق بخش این حوزه باشند. امروز عمده درآمد لبنان، مصر و ترکیه از طریق لبنانی ها، مصری ها و ترک های مقیم خارج از کشور تأمین می شود ولی ما نتوانستیم پل ارتباطی خوب و سهلی با هموطنانمان در خارج از کشور برقرار کنیم.

 از ثروت عظیم ایرانیان خارج کشور غافل شدیم

حجت الاسلام والمسلمین سلیمی با انتقاد از غفلت نسبت به ظرفیت عظیم هموطنان خارج کشور، تصریح کرد: فقط ایرانیان مقیم آمریکا بیش از ۳ هزار میلیارد دلار و ایرانیان مقیم آلمان هم حدود ۸۰۰ میلیارد دلار ثروت دارند؛ آنوقت ما در برجام دنبال ۱۰ میلیارد دلار بودیم!  

رئیس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس با بیان اینکه ایرانیان خارج کشور دنبال کانال مطمئن برای بازگشت و فضای مناسب برای سرمایه گذاری هستند، اظهار داشت: امروز به هموطنان خارج کشور اطمینان می‌دهم که فضا در کشور تغییر کرده است و مجلس، قوه قضاییه و شخص رییس جمهور به دنبال فراهم کردن زمینه بازگشت هموطنان به کشور هستند و با آغوش باز از آنها استقبال می کنیم

 مشوق های بازگشت ایرانیان: خرید خدمت سربازی و عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها 

وی در عین حال از برخی قوانین و ضوابط همچون «خدمت نظام وظیفه» به عنوان مانع برای بازگشت ایرانیان خارج کشور یاد کرد و گفت که برای حل این مساله در حال چانه زنی با سازمان نظام وظیفه هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین سلیمی تصریح کرد: وقتی یک ایرانی که سه ساله بوده از ایران رفته و حالا می خواهد برگردد، باید برخی ملاحظات را نسبت به او در نظر گرفت. در این زمینه فراکسیون ایرانیان به سازمان نظام وظیفه پیشنهاد داده که این گونه افراد بتوانند خدمت سربازی خود را بخرند.

رئیس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس با بیان اینکه در بحث جذب نخبگان هم ایده‌های متعددی داریم، اظهار داشت: معاونت علمی ریاست جمهوری دفتری را برای پیگیری تخصصی مسائل مربوط به نخبگان ایرانی مقیم خارج کشور تشکیل داده است.

برای حل مشکل سربازی ایرانیان خارج از کشور رایزنی می‌کنیم

 بازگشت ۲۰۰ چهره برجسته علمی به کشور 

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در ادامه از بازگشت بیش از ۲۰۰ نفر از افراد برجسته علمی ایرانی مقیم خارج به کشور در دوره کوتاه فعالیت فراکسیون ایرانیان مجلس خبر داد.

وی با ابراز تاسف از برخی ناهماهنگی‌ها در روند عضویت این افراد در هیأت علمی دانشگاه‌ها و استفاده از تخصص و دانش آنها، هماهنگی و رفع این مشکلات را مهم‌ترین وظیفه شورای عالی ایرانیان دانست که جانشینی آن به وزیر امور خارجه تفویض شده است.

حفظ هویت ملی هم تحریم شکن است؛ هم ثروت آفرین

رئیس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس همچنین از شکل گیری هفت کارگروه از جمله کارگروه های کنسولی، دانشجویی، نخبگان و دین و اندیشه به پیشنهاد شورای عالی ایرانیان خبر داد و با اشاره به برگزاری اولین نشست کارگروه دین و اندیشه در هفته گذشته، گفت که این کارگروه وظیفه حفظ هویت ایرانیان را که هم می تواند باعث تحریم شکنی شود و هم ثروت آفرینی می‌کند، بر عهده دارد.

وی خروج نخبگان ملی را ناشی از فراهم نبودن بسترهای لازم برای فعالیت آنها در داخل کشور دانست و متذکر شد: بازگشت نخبگان به کشور علاوه بر جلوگیری از خروج نخبگان روند مهاجرفرستی را هم متوقف می‌کند.

سرمایه گذاری خارجی در دولت روحانی سیر نزولی گرفت

رییس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس با بیان اینکه تردد ایرانیان مقیم خارج کشور در حال رونق گرفتن است، اظهار داشت: تلاش ما این است که با تسهیل قوانین و ایجاد فضای سرمایه گذاری و آزادی، زمینه بازگشت هموطنان را به کشور فراهم کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین سلیمی با انتقاد از رویکرد دولت گذشته نسبت به سرمایه گذاری خارجی انتقاد کرد و گفت: در دوره آقای روحانی که ادعا می‌کردند زبان دنیا را بلدند، میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور به شدت سیر نزولی پیدا کرد. وقتی آقای روحانی دولت را تحویل گرفت، نرخ سرمایه گذاری خارجی در کشور حدود ۹ میلیارد دلار بود اما با نزول ۲۷ پله‌ای جایگاه ایران در جذب سرمایه در دولت دوازدهم به زیر یک میلیاد دلار رسید.

رئیس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس با تأکید بر لزوم معکوس سازی این روند گفت که در مدت اخیر تجار بزرگ برای سرمایه گذاری در تعدادی از استان های کشور اعلام آمادگی کردند و در برخی مناطق نیز کار شروع شده است.

پایان بخش اول

https://dailybulletin.ir/08/12/2021/%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ad%d9%84-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d8%b4/