مقیمی خبر داد: شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران ۱۶ آذر افتتاح می‌شود

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران  در جمع دبیران و نمایندگان انجمن‌های علمی دانشجویی و کانون‌های فرهنگی هنری و همچنین برخی فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه تهران، با اعلام این خبر، افزود: برنامه‌های شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه می‌تواند طوری طراحی شود که هر هفته یک میزگرد با حضور اعضای یکی از انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه تهران و اساتید مرتبط با حوزه فعالیت آن انجمن علمی درباره یک مسئله روز کشور برگزار شود و دغدغه‌ها درباره آن موضوع از منظر دانشجویان دانشگاه تهران مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه تهران با گرامیداشت روز دانشجو در جمع فعالان دانشجویی حاضر در این نشست، اظهار کرد: این جمع، عصاره علمی دانشجویی و فرصتی ویژه برای دانشگاه و کشور است که بدنه علمی دانشجویان را نمایندگی می‌کند اعتقاد داریم که باید فضا را برای فعالیت‌های علمی دانشجویی در بستر انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی فراهم کنیم تا بتوانیم فارغ‌التحصیلانی تربیت کنیم که بتوانند با داشتن مهارت‌های فعالیت جمعی، راه حلی برای رفع مشکلات کشور ارائه دهند.

وی یکی از مسیر‌های ارتقای کیفیت دانشگاه را توجه به انجمن‌های علمی دانشجویی دانست و افزود: روند تغییرات کمی و کیفی فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشجویی و همچنین ارزیابی آن‌ها از فضای دانشگاه و اعضای هیأت علمی و … یک داشبورد برای ارزیابی کیفیت دانشگاه محسوب می‌شود.

مقیمی با دعوت از انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی برای پرداختن به حوزه‌های ابتکاری و نوآورانه، درباره درخواست این فعالان دانشجویی برای حمایت مالی از فعالیت‌ها و برنامه‌های دانشجویی، گفت: منابع و امکانات برای فعالیت‌های دانشجویی باید متناسب با شأن و جایگاه ممتاز دانشجویان تأمین شود. علی‌رغم محدودیت‌هایی که در زمینه امکانات وجود دارد، اما لذت فعالیت‌های دانشجویی و روحیه کارآفرینانه دانشجویان فعال باعث می‌شود که دانشجویان با همین امکانات موجود هم بهترین و ثمربخش‌ترین فعالیت‌ها را رقم بزنند.

رئیس دانشگاه تهران در عین حال تاکید کرد: حمایت مالی از انجمن‌های علمی دانشجویی در دو بخش صورت گیرد. یک مبلغ ثابتی به صورت ماهانه یا ترمی به آن‌ها تعلق گیرد و بخشی هم مبتنی بر عملکرد انجمن‌ها به آن‌ها اختصاص داده شود. همچنین لازم است مبلغی برای انجام فعالیت‌های پژوهشی به انجمن‌های علمی دانشجویی تخصیص پیدا کند تا مهارت پژوهش در بستر انجمن‌های علمی در دانشجویان ایجاد شود.

وی افزود: اگر برنامه مشخصی داشته باشیم، حتماً مشکل تأمین منابع مالی هم قابل رفع است. رویکرد جدیدی در بین خیرین نیک‌اندیش حوزه آموزش عالی ایجاد شده است که در جهت تنوع‌بخشی به حوزه‌های مورد حمایت خود اقدام می‌کنند. حمایت از دانشجویان و پژوهشگران و صاحبان ایده‌های برتر از جمله آنهاست. می‌توان با خیرین وارد مذاکره شد تا توسعه حمایت از فعالیت‌های انجمن‌ها و کانون‌های علمی و فرهنگی را مدنظر قرار دهند.

مقیمی با تاکید بر شبکه‌سازی در میان فعالان و آثار دانشجویی، ادامه داد: در این شبکه یک سیستم داوری ایجاد کنیم که نشریات دانشجویی در حوزه انجمن‌های علمی دانشجویی سطح‌بندی شوند و بر اساس معیار‌هایی که برای داوری تدوین می‌شود، امتیازدهی به این نشریات صورت گیرد. این رتبه‌بندی و امتیازدهی‌ها در صورتی مفید است که دانشجویان در صورت چاپ مقاله و اثر علمی خود در این نشریات، یک امتیازی هم دریافت کنند تا حتی در جریان ورودشان به مقاطع تحصیلی بالاتر نیز بتواند مؤثر باشد.

رئیس دانشگاه تهران با پیشنهاد اینکه انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه تهران به صورت ماهانه به معرفی بهترین مجله و برترین مقاله‌های چاپ شده در مجلات خود بپردازند، خاطرنشان کرد: بحث شبکه‌سازی برای کانون‌های فرهنگی و هنری هم با جدیت دنبال شود.

مقیمی در بخشی از سخنان خود، با انتقاد از تبدیل مقاله‌نویسی به یک معیار وتویی برای ارتقای اعضای هیئت علمی، خاطرنشان کرد: اینکه با مقاله‌شماری صرف، یک عضو هیئت علمی به مرتبه استاد تمامی برسد، یعنی ترویج یک پیام غلط مبنی بر نگاه محض به مقاله. این درحالیست که به نظر می‌رسد برای اینکه یک عضو هیئت علمی ارتقا پیدا کند و استاد شود، باید یک معلم خوب باشد و مهمترین معیار معلم خوب، شاگردپروری است.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: شاگردپروری این است که اعضای هیأت علمی در خارج از وقت کلاس‌ها واقعاً برای دانشجویان وقت بگذارند و توجه به دانشجو در محیط علمی را مدنظر داشته باشند.

 مطالبات و پیشنهاد‌های 12 فعال دانشجویی به رئیس دانشگاه

 12 نفر از دبیران انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی هنری و مسئولان نشریات دانشجویی در این نشست موفق به طرح دغدغه‌ها و پیشنهادهای‌شان به دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه، دکتر بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی و دکتر مهدی شهبازی مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران شدند.

ادریس فتحی، دبیر کانون دانش‌پژوهان با آسیب بینایی دانشگاه تهران که از سال 1389 دانشجوی دانشگاه تهران شده، هر سه مقطع تحصیلی را در این دانشگاه گذرانده و هم اکنون دانشجوی دکتری در رشته مدیریت آموزشی است، با اعلام اینکه در حال حاضر 109 دانشجوی نابینا و کم‌بینا در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاه تهران تحصیل می‌کنند، از رئیس دانشگاه خواستار شد تا سالانه یک بار در جمع دانشجویان نابینا و کم‌بینا حاضر شود و در جریان نیازمندی‌هایی که ویژه این دانشجویان است قرار گیرد.

در ادامه این نشست، سید فخرالدین برقعی، دبیر سابق دبیران دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نیز حرکت تدریجی به سمت بازگشایی حضوری دانشگاه را مستلزم برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی دانشجویی به منظور فضاسازی و تزریق انگیزه و روحیه برای بازگشت به فضای قبل از کرونا دانست. اشکان جلیلیان، دبیر سابق انجمن علمی دانشجویی زراعت و اصلاح نباتات دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی کرج نیز با انتقاد از اینکه جشنواره فرهنگ یا جشنواره حرکت دانشگاه تهران هیچ امتیازی از نظر بنیاد ملی نخبگان ندارد، خواستار شد تا دانشگاه تهران برای در این زمینه با بنیاد ملی نخبگان مذاکره کند. حمایت مالی از فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشجویی و فعالیت‌های انتشاراتی آن‌ها موضوع دیگر مورد درخواست این فعال دانشجویی بود.

دعوت تشکلهای دانشجویی از سران قوا برای حضور در دانشگاه تهران
قالیباف و زاکانی عضو هیئت امنای دانشگاه تهران شدند
رضا ضیغمی‌فرد، صاحب امتیاز نشریه دانشجویی فیزیولوژی در فضا نیز درخواست کرد: برخی ساختار‌ها و آئین‌نامه‌ها به نحوی بازنگری شوند که مدیریت دانشکده‌ها بتوانند کمک‌های بیشتری در زمینه تسهیل و تقویت فعالیت‌های دانشجویی داشته باشند. فاطمه عرب حسینی، دبیر اسبق انجمن علمی دانشجویی شهرسازی و فعال نشریات دانشجویی نیز در تأیید این موضوع، عنوان کرد که روند‌های اداری منجر به کاهش انگیزه دانشجویان برای فعالیت‌های غیردرسی می‌شود.

علی زندی، دبیر انجمن علمی دانشجویی ترویج علم و فناوری نیز با بیان اینکه 1400 دانشجو عضو این انجمن علمی هستند، از رئیس دانشگاه درخواست کرد تا ارتباط بین انجمن‌های علمی دانشجویی و بنیاد حامیان دانشگاه تهران را برقرار و تقویت کنند تا بتوانند از ظرفیت خیرین بهره ببرند. این فعال دانشجویی برای همکاری انجمن علمی دانشجویی ترویج علم و فناوری با شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران اعلام آمادگی کرد.

مهدی خضریان، دبیر انجمن علمی دانشجویی کارآفرینی دانشگاه تهران نیز با ارائه پیشنهاد شبکه‌سازی بین امکانات داخل و ظرفیت‌های خارج دانشگاه، گفت: پلت‌فرم این شبکه‌سازی را آماده کرده‌ایم و نیاز به همکاری گسترده برای پیاده‌سازی آن در دانشگاه داریم. امیدواریم با شبکه‌سازی، انرژی‌ها و منابع هدر نروند و به سمت‌وسوی مشخصی هدایت شوند.

علیرضا صباح، دبیر شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی دانشگاه تهران با ایده توسعه فضا‌های فرهنگی هنری در دانشگاه تهران، عرفان کرمی عضو انجمن علمی دانشجویی دانشکده معدن با تاکید بر اعتماد به جوانان و دانشجویان به عنوان راهکاری نتیجه‌بخش برای حفظ ظرفیت‌ها، علی نظری سردبیر نشریه چرخه دانشکدگان فارابی با درخواست تخصیص اعتبار مناسب برای فعالیت‌های نشریات دانشجویی، از دیگر دانشجویانی بودند که با رئیس دانشگاه تهران به گفتگو پرداختند.

محمد قوشچیان، دبیر مجمع انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه تهران نیز با اعلام اینکه بیش از 7 هزار دانشجوی دانشگاه تهران در قالب 120 انجمن علمی دانشجویی فعالیت می‌کنند، به توسعه فعالیت‌های این انجمن‌ها در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: فقط در سال 1399 بیش از 700 فعالیت و برنامه مجازی به ابتکار انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه تهران در بستر آنلاین برگزار شد. قوشچیان خواستار تعریف ردیف بودجه برای انجمن‌های علمی دانشجویی شد.

سجاد راحمی از فعالان کانون دانشجویی والعصر که در حوزه‌های خیریه فعالیت می‌کند، با ارائه پیشنهاد ساماندهی فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویان، گفت: سامانه واحدی وجود داشته باشد تا فعالیت‌ها و توانمندی‌های دانشجویان در آن‌ها ثبت شود و در واقع با این کار گامی در جهت مسئولیت‌پذیری اجتماعی برداریم.

بهرامی: دانشجویان بستر اصلی تحول در حوزه فرهنگ در دانشگاه هستند

هادی بهرامی احسان، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز در آغاز این نشست، تعامل سازنده با تشکل‌ها و نهاد‌های مختلف دانشجویی را از سیاست‌های معاونت فرهنگی دانشگاه تهران نام برد و گفت: بنا داریم سالانه در چند نوبت با فعالان انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی هنری و نشریات دانشجویی برنامه هم‌اندیشی داشته باشیم که البته عین این برنامه را با تشکل‌های اسلامی هم آغاز کرده‌ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تاکید کرد: باور و ایمان داریم که اگر قرار است تحولی در حوزه فرهنگ در دانشگاه اتفاق بیفتد، بستر اصلی آن دانشجویان و فعالان دانشجویی هستند و بدون مشارکت دانشجویان چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

امکان پخش زنده برنامه‌های دانشجویی در شبکه دانشگاه تهران

سید مهدی شریفی، مشاور رسانه‌ای رئیس دانشگاه تهران نیز از اعضای انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی هنری و نشریات دانشجویی دعوت کرد تا در اتاق فکر تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران حضور جدی داشته باشند. دکتر شریفی همچنین برای پخش زنده رویداد‌های مهم دانشجویی اعلام آمادگی کرد.

مقیمی خبر داد: شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران ۱۶ آذر افتتاح می‌شود