چند درصد دانش‌آموزان و فرهنگیان واکسن کرونا تزریق کردند؟/ آمادگی مدارس برای حضور دانش‌آموزان

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، صادق ستاری‌فر معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در شبکه خبر درخصوص برنامه آموزش و پرورش برای آموزش‌های حضوری، اظهار کرد: اصل بر آموزش حضوری است و آموزش‌های مجازی صرفا باید به عنوان مکمل مورد توجه باشند؛ متأسفانه اپیدمی کرونا و دور بودن دانش‌آموزان از آموزش‌های حضوری باعث تبعاتی شده است و شاهد افت تحصیلی 50 تا 60 درصدی دانش‌آموزان به ویژه در مقطع دبستان هستیم.

وی با بیان اینکه در ایام کرونا، جمع‌پذیری، اجتماعی پذیری و تحرک دانش‌آموزان دچار اشکال شده است، افزود: از طرفی در آموزش مجازی چالش‌های جدی داریم یعنی تعدادی از دانش‌آموزان ما امکان دسترسی به آموزش مجازی را ندارند. ضمن اینکه حضور در فضای مجازی تبعاتی دارد و چاره‌ای نداریم که به سمت آموزش حضوری حرکت کنیم.

* برنامه آموزش و پرورش، آموزش حضوری از نیم‌سال دوم امسال است

ستاری‌فر با بیان اینکه تمام مدارس روستایی و شهری کم جمعیت از آموزش حضوری استفاده می‌کنند، گفت: در مناطق شهری، آموزش حضوری و مجازی به صورت ترکیبی دنبال می‌شود و تمام آزمون‌های نیمسال اول، در دوره‌های اول و دوم موسطه به صورت حضوری برگزار شد.

وی ادامه داد: برنامه آموزش و پرورش این است که در شروع نیمسال دوم، آموزش‌ها را به سمت آموزش حضوری ببرد و تلاش ما این است که با ساماندهی سرویس مدارس و تکمیل واکسیناسیون و همینطور با مدیریت تراکم کلاسی در کلانشهرها به ویژه در شهر تهران برویم بتوانیم میزبان دانش‌آموزان در مدارس باشیم.

*نیاز اساسی است که آموزش حضوری تمام ساحتی دنبال شود

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش به دنبال جذاب‌سازی فعالیت‌ها و برنامه‌هاست، گفت: دانش‌‌آموزان دو سال از مدارس دور بودند و باید انگیزه و رغبت حضور دانش‌آموزان در کلاس‌ها را ایجاد کنیم و به سمت تشویق دانش‌آموزان برای حضور در کلاس‌ها برویم.

وی اضافه کرد: نیاز اساسی است که آموزش حضوری تمام ساحتی دنبال شود و آمادگی داریم با رعایت پروتکل‌ها و با توجه به مصوبه ستاد کرونا که 26 دی ماه ابلاغ شد مبنی بر اینکه آموزش‌ها حضوری باشد، میزبان حضور 100 درصدی دانش‌آموزان در مناطق مختلف کشور باشیم.

* بر اساس مصوبه ستاد کرونا در 26 دی ماه، تمام کادر مدیران و معلمان در مدارس حضور دارند

ستاری‌فر با تأکید بر اینکه بر اساس مصوبه ستاد کرونا در 26 دی ماه، تمام کادر مدیران و معلمان در مدارس حضور دارند، گفت: تأکید شده است که رعایت فاصله اجتماعی مدنظر باشد و استفاده از ماسک و تهویه مدارس به خوبی انجام شود.

وی به چالش سرویس‌ مدارس اشاره کرد و افزود: در تلاشیم که در کلانشهرها بتوانیم بحث تسهیل حضور دانش‌آموزان را برنامه‌ریزی کنیم. ضمن اینکه موضوع جذاب سازی فعالیت‌ها و استفاده از ابزار ورزش و برگزاری جشنواره‌های متعددی در مدارس، در دستور کار است.

* آمار واکسیناسیون فرهنگیان و دانش‌آموزان

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش به آخرین آمار واکسیناسیون فرهنگیان و دانش‌آموزان اشاره کرد و بیان داشت: 92.5 درصد دانش‌آموزان 12 تا 18 سال دُز اول واکسن کرونا را زدند و 75 درصد دُز دوم دریافت کردند؛ 92 درصد فرهنگیان و معلمان دُز اول و 86 درصد دُز دوم را دریافت کردند؛  تلاش می‌کنیم با همکاری همکاران خوب در وزارت بهداشت به سمت تکمیل واکسیناسیون و پروتکل‌هایی که باید در مدارس رعایت شود، حرکت کنیم.

وی با اشاره به کنترل موضوع تهویه در مناطق سردسیر، گفت: از همکاری استانداران تشکر کنیم به عنوان مثال استانداری همدان همکاری خوبی داشته است و استانداری تهران تقبل کرده است که بخشی از تهویه کلاس‌ها را پشتیبانی مالی کند و انتظار هست که سایر استان‌ها نیز کمک کنند.

ستاری‌فر اضافه کرد: هفته گذشته بخشنامه‌ای را صادر کردیم که تمام کادر آموزشی و مدیریتی در مدارس حضور داشته باشند و آمادگی میزبانی 100 درصدی دانش‌آموزان را داریم.


چند درصد دانش‌آموزان و فرهنگیان واکسن کرونا تزریق کردند؟/ آمادگی مدارس برای حضور دانش‌آموزان