صندوق توسعه ملی برای وصول مطالبات معوق اقدام می‌کند

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما به سوالات زیر پاسخ داد:

صندوق توسعه ملی مجاز شده در قرارداد‌های سپرده ریالی، بانک عامل را به پرداخت حداقل دو برابر سهم آورده به صندوق از منابع داخلی خود مکلف کند، این امر باعث بی رغبتی بانک‌ها در پرداخت وام نمی‌شود؟

غضنفری: منابع ریالی صندوق در نزد بانک‌ها سپرده گذاری و به صورت ترجیحی وام داده می‌شود. با مصوبه‌ای که امروز داشتیم، بانک‌ها دو برابر آورده صندوق را می‌آورند، اما نرخ سود یا کارمزدی که بانک‌ها دریافت می‌کنند کاهش پیدا نمی‌کند.

لازم نیست که بانک ها وام‌های خود را با نرخ ترجیحی بدهند بلکه آنها منابع خود را با منابع ما که ترجیحی هست تلفیق می‌کنند و نرخ کارمزد معادل پیدا می‌کنند.

نرخ سود صندوق ۱۲ تا ۱۴ درصد است و سود بانک‌ها حدود ۲۰ درصد است، چون بانک ها مجبور نیستند سود خود را کاهش دهند موجب بی رغبتی نمی‌شود بلکه موجب می‌شود ۳ برابر آن چه تا الان تسهیلات می‌دادیم در اختیار تولید قرار دهیم.

طبق مصوبه امروز صندوق می تواند برای تسریع در وصول مطالبات معوق، نسبت به تملک دارایی‌ تسهیلات گیرندگان اقدام کند آیا صندوق ابزار لازم را دارد؟

غضنفری: صندوق توسعه ملی با هیچ مشتری قرارداد مستقیم ندارد.  بانک‌ها به عنوان واسط با مشتریان قرارداد بسته اند و صندوق توسعه ملی انتظار دارد بانک‌های عامل چنین کاری را انجام دهند و مطالبات سررسید شده را وصول کنند، اما متاسفانه بانک‌ها بر اساس تجربه حساب ذخیره ازی که شکست خورده است نقش موثری در بازپرداخت مطالبات ندارند.

با این مصوبه صندوق می‌تواند وارد عمل شود و ابتدا به سراغ بانک‌ها برود و اگر نیاز شد پروژه‌هایی که به بهره برداری رسیده اند اما از بازپرداخت تسهیلات استنکاف می‌کند، آن‌ها را تملک کند.

چرا بدهکاران بانکی معرفی نمی‌شود؟

غصنفری: اولین اقدام در فضای کسب و کار نباید بدنام کردن سرمایه گذاران باشد. می توانیم اقدامات دیگری برای بازپرداخت انجام دهیم البته اگر به نقطه‌ای برسیم که تسهیلات را پرداخت نکنند حتما برخورد می شود  اما اکنون نیاز به برخورد قضایی نیست چرا که ممکن است ریسک فضای کسب و کار را افزایش دهد.

از ابزار‌های قانونی برای بازپرداخت تسهیلات استفاده می کنیم.

https://boldder.ir/17/01/2022/%d8%b5%d9%86%d8%af%d9%88%d9%82-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%b5%d9%88%d9%84-%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b9%d9%88%d9%82/